• 16:17
 • |
 • یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸
 • |
 • mail
 • |
 • map
 • |
 • map
english
paya
 • تداوم حیات در گرو حفاظت از محیط زیست و تنوع زیستی است .
 • بیایید هوایی پاک و آسمانی آبی را به کودکانمان هدیه کنیم .
 • تنوع زیستی،ارزشمندترین گنجینه بشری
 • با بهینه سازی مصرف ، از کاهش منابع حیاتی و آلودگی محیط زیست بکاهیم .
 • آرامش روح و روان در گرو حفاظت از محیط زیست میباشد .
 • طبیعت ما بیش از هر زمانی ، اکنون نیاز مند حفاظت است .
 • از یاد نبریم که همه ما در قبال مواهب طبیعی مسئولیم .
 • طبیعت سالم ، زندگی سالم ، اندیشه سالم .
 • تنوع زیستی بستر و زیر ساخت حیات ما را حفظ میکند.
اخبار دانشکده
 اولین جلسه کمیته برگزاری و نظارت بر دوره های محیط بانی سال ١٣٩٨- در تاریخ 98/09/11 با حضور نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست، یگان حفاظت و  نماینده محترم ناجا در دانشکده محیط زیست برگزار گردید.دانشکده محیط زیست با همکاری در استارتاپ ملی آب دانشگاه حکیم سبزواری مسیری هدفمند جهت تداوم ارتباط با دانش آموزان و دانشجویان ایده پرداز در خصوص صیانت از منابع آب و محیط زیست در کل کشور را آغاز کرده است
دانشکده محیط زیست با همکاری در استارتاپ ملی آب دانشگاه حکیم سبزواری مسیری هدفمند جهت تداوم ارتباط با دانش آموزان و دانشجویان ایده پرداز در خصوص صیانت از منابع آب و محیط زیست در کل کشور را آغاز کرده است.
در تعامل دانشگاه حکیم سبزواری با "دانشکده محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه صیانت از منابع آب و محیط زیست و دومین جشنواره ملی آب" رویداد ملی استاریاپ آب برگزار گردید. در این رویداد 130 اثر منتخب به رقابت پرداختند و پس از برگزاری جلسات داوری، 15 اثر منتخب و شایسته تقدیر این رویداد ملی جهت شرکت در بخش ویژه دومین جشنواره ملی آب انتخاب شدند. بخش ویژه دومین جشنواره ملی آب با محوریت انتخاب سخنران دانش آموز و سخنران دانشجو جهت برگزاری روز جشنواره و حمایت از آثار منتخب در زمینه صیانت از منابع آب و محیط زیست با محوریت نقش فن آوری های نوین در ایجاد کسب و کارهای سبز در نظر گرفته شده است.
دومین جشنواره ملی آب با تمرکز بر نقش فن آوری های نوین در صیانت از منابع آب و محیط زیست در تاریخ 13 اسفندماه 1398 مصادف با روز ملی آب برگزار خواهد شد. 
"پیام دبیر جشنواری ملی آب و مجری برنامه ملی صیانت از منابع آب و محیط زیست"

دکتر محمدرضا فرزانه مجری برنامه‌ملی صیانت از منابع آب و محیطزیست و دبیر دومین جشنواره ملی آب اقدام به صدور بیانیه‌ای کرد که متن کامل آن به شرح ذیل است:

نگرانی‌های مرتبط با رشد روز افزون وابستگی به منابع‌طبیعی و ایجاد تبعات محیطزیستی در فرآیند اشتغال‌زایی و ضرورت ارائه آموزش‌های مرتبط در کشور باعث گردید تا معاونت آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست، از سال 1397 برنامه صیانت از منابع آب و محیط زیست را مصوب و اجرایی کند. تمرکز این برنامه ترویج کسب و کارهای سبز و دوستدار محیط زیست در کشور از طریق آگاه سازی نسل جدید می‌باشد.

در اولین اقدام با شناسایی کسب و کارهای مبتنی بر فن‌آوری اطلاعات و ضرورت بسترسازی در این زمینه، برنامه‌نویسی اسکرچ انتخاب و با ​بهره‌گیری از تجربه و دانش تخصصی موجود در آکادمی فرنیا، ​طراحی ​و رونمایی از اولین ​پلتفرم بومی اسکرچ محیطزیستی​ صورت پذیرفت​، در کنار بسترسازی مزبور و با رویکردی مبتنی بر آموزش غیر مستقیم، این برنامه تلاش دارد تا صیانت از منابع آب و محیط‌زیست را در سطح جامعه نهادینه کند.  در سال 1397 این برنامه بصورت پایلوت در استان البرز اجرا گردید و پس از موفقیت در سطح پایلوت وارد سطح میانی و اجرایی سازی در سطح 8 استان کرمانشاه سیستان و بلوچستان هرمزگان گلستان مرکزی البرز قم و تهران گردید.

جشنواره‌های ملی آب ابزاری است برای ایجاد سازوکارهای انگیزشی برای دانشجویان و دانش آموزان جهت ورود به فن آوری‌های سبز و دوستدار محیط‌زیست. پس از برگزاری  اولین جشنواره ملی آب و اولین جشنواره استانی برنامه صیانت که با ارائه آموزش‌های مرتبط با صیانت از منابع آب و محیطزیست به 2000 دانش آموز و دانشجو و معرفی 60 واحد سفا (سفیر سبز فن آور) در کشور همراه بود، دومین  جشنواره ملی آب در تاریخ 13 اسفندماه 1398 بوسیله دانشکده محیط‌زیست سازمان حفاظت محیط‌زیست(coe.ac.ir) برگزار خواهد شد. خروجی سطح میانی برنامه صیانت که در سطح 8 استان جاری می‌باشد در این جشنواره ارائه خواهد شد.

کلیه دانش آموزان و دانشجویان و افراد علاقمند از کل کشور در دو محور اصلی "برنامه‌نویسی اسکرچ محیطزیستی" و "استارتاپ مشاغل دوستدار محیط زیست" می‌توانند آثار خود را حداکثر تا تاریخ 15 بهمن 1398 به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره حداکثر تا 15 بهمن ماه 1398 خواهد بود، داوری آثار تا آخر بهمن ماه 1398 و برگزاری جشنواره همزمان با روز ملی آب در تاریخ 13 اسفند 1398 خواهد بود.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات و اخبار دومین جشنواره ملی آب می‌توانند به وبسایت جشنواره به نشانی IWF-COE.ir مراجعه کنند.

در راستای برنامه‌های ویژه‌ی  هفته ملی کودک در کانون البرز

تجلیل از فعالان طرح صیانت از منابع آب و محیط زیست «طرح سفیران سبز فن آور»

هم‌زمان با هفته ملی کودک در مهرواره‌ای  با عنوان« نجات آب، نجات زندگی»،  از فعالان طرح صیانت از آب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان البرز تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون البرز، طرح کشوری«صیانت از آب» ،  حدود یک سال است که  با همکاری  معاونت آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، دانشکده‌ی محیط زیست و اداره کل محیط زیست، ، آکادمی فرنیا و اداره کل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان البرز،  در مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا می‌شود و نوجوانان طی این طرح در قالب برنامه نویسی اسکرچ با شیوه غیر مستقیم آموزش‌های مرتبط با  صیانت از منابع آب و  محیط زیست را فرا گرفته و  به هم سن و سالان خود صیانت از محیط زیست وبه ویژه منابع آبی را آموزش می‌دهند.

قاسم سلیمانی، مدیر کل کانون البرز در خصوص هدف از برگزاری این مهرواره و مشارکت در طرح صیانت از آب گفت: ما در کانون اعتقاد داریم که کودکان و نوجوانان قابل تغییر هستند و باید آن‌ها را به سمت حفاظت از ارزش‌ها سوق دهیم، بنابراین از آن جایی که می‌دانیم  بچه‌ها به ویژه در سنین نوجوانی تحت تاثیر گروه هم‌سالان خود هستند، سعی کرده‌ایم که در بیشتر برنامه‌ها ابتدا آموزش‌ها را به شکل غیر مستقیم و در قالب بازی و سرگرمی و سایر فعالیت‌های جذاب، به نوجوانان ارائه داده و سپس از طریق آن‌ها به هم‌سالانشان منتقل شود؛ بنابر این در حوزه‌ی مهارت‌های زندگی نگاه ویژه‌ای نیز به محیط زیست و منابع آبی داشته و با مشارکت در این فعالیت‌ها سعی کردیم توجه کودکان و نوجوانان را به «آب» به عنوان یکی از ارزشمندترین عناصر طبیعی جلب کرده و از حاصل  این توجه ویژه فرصتی را برای تربیت صحیح و آموزش درست نسل فردا فراهم کنیم تا این آینده‌سازان یاد بگیرند از ارزش‌های زندگیشان، بیشتر محافظت کنند.

محمدرضا فرزانه، مجری طرح صیانت از آب و محیط زیست و مشاور رییس دانشکده‌ی محیط زیست، بزرگ‌ترین افتخار این پروژه را انتخاب شیوه‌ی آموزشی غیر مستقیم آن می‌داند و می‌گوید این برنامه سعی کرده است تا در قالب بازی و ساخت انیمیشن و خلق اثر هنری، کودکان و نوجوانان را با محیط زیست و منابع آبی و نحوه‌ی نگهداری آن‌ آشنا کند.

این عضو هیئت علمی با تشکر از تلاش‌های مدیرکل و همکاران کانون استان البرز، می‌گوید ما در ابتدا سعی کردیم که مدرسان اسکرچ را آموزش دهیم و در ادامه با تعیین رابطان صیانت از آب که مربیان کانون بودند، بین آن‌ها و مدرسان و اعضا ارتباط خوبی ایجاد شد و در آخربه آثارتولیدی بسیار خوبی منجر شد و خوشحالیم که  اعضای مشارکت کننده در این پروژه، می توانند بستری برای درآمدزایی در حوزه‌ی تولید محتوای چند رسانه‌ای پیدا کنند.

فرزانه افزود: فرزندان ما با این رویکرد نه تنها مبنای کسب و کار آینده‌ی خود را با توجه به پیشرفت‌های روز و بین‌الملل، ایجاد می‌کنند، بلکه با ساختن این پروژه‌ها در حوزه‌ی پرورشی و تربیتی نیز رشد چشم‌گیری خواهند داشت.

گفتنی است کودکان و نوجوانان در دوره های ویژه آموزش اسکرچ شرکت می‌کنند و برخی از این نوجوانان به مرحله دریافت گواهینامه مدرسی می‌رسند که خود به سایر نوجوانان هم سن و سالشان آموزش می‌دهند.

امروز همزمان با ششمین روز از هفته‌ی ملی کودک و در قالب «مهرواره نجات آب، نجات زندگی» از اولین وب سایت آموزش اسکرچ محیط زیستی(scratch-env.com) برای اولین مرتبه در سطح بین المللی رونمایی شد و الهه غفرانی به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره‌ی شرکت فرنیا این نرم افزار آموزشی  را کمک به خود، کمک به خانواده، هم‌نوع و محیط زیست معرفی کرد.

در این مهرواره ویژه برنامه‌های مختلفی از جمله اجرای نمایش عروسکی، پخش انیمیشن‌های برگزیده، کلیپ مراحل کلی آموزش اسکرچ در مراکز کانون تا تولید اثر، استنداپ کمدی و سرود اجرا شد .

در این ویژه برنامه هم‌چنین از ۲۸ نفر از مدرسان، ۳۵ نفر از اعضا کانون از بین ۲۰۰۰ اثر تولید شده در بین دانش‌آموزان استان و ۱۰۰ نفز اعضای کانون که در کارگاه ها شرکت داشتند و رابطان این طرح، تجلیل شد.

گفتنی است «تسنیم کردی»، عضو نوجوان مرکز شماره ۳ کانون کرج توانست رتبه برگزیده‌ی این طرح را از آن خود کند؛ دو گروه جداگانه از مرکز هشتگرد کانون استان متشکل از (یاسین فلاح عسگری، محمد رجبی و علی زنجانی) و ( محمدحسین نیری، ایلیا عزتی و محمد خدایی) مشترکا رتبه‌ی دوم را از آن خود کردند و گروه( مهدیه و مهللا طهماسبی) از مرکز شماره ۱ کانون کرج و گروه (محمدطاها صادقی، محمدمهدی میرزایی، طاها ملازاده ویوسف طوفان‌پور) مشترکا عنوان سوم این طرح را از آن خود کردند.

این مهرواره صبح روز پنج‌شنبه ۱۸ مهر ماه ۱۳۹۸ از ساعت ۱۰ تا ۱۲/۳۰ در سالن همایش‌های مرکز مجتمع کانون کرج، با حضور جمعی از مسوولان استانی و مدیر کل و کارشناسان کانون برگزار شد. 

اولین جشنواره استانی برنامه صیانت از منابع آب و محیط زبست با تعامل دانشکده محیط زیست و کانون پرورش فکری استان البرز در تاریخ 18 مهر1397 برگزار خواهد شد.

آقای دکتر فرزانه دبیر این جشنواره در این خصوص اشاره داشتند:

این جشنواره با تعامل معاونت آموزش و مشارکتهای مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، دانشکده محیطزیست، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان البرز و آکادمی فرنیا برگزار خواهد شد و از بین دو هزار دانش آموز و دانشجو منتخب استان البرز که در طی یکسال گذشته آموزش اسکرچ محیطزیستی دیدند از 63 نفر تقدیر خواهد شد.
برگزیدگان این جشنواره در دو گروه مربیان اسکرچ محیطزیستی و کاربران اسکرچ محیطزیستی هستند و پس از طی دوره های مختلف تئوری و عملی 28 مربی برتر اسکرچ محیط زیستی و 35 کاربر برتر اسکرچ محیط زیستی انتخاب گردیدند و از آنها تقدیر خواهد شد.
تمامی مربیان و کاربران اسکرچ محیط زیستی از بین دانش آموزان و دانشجویانی هستند که در سطح پایلوت برنامه صیانت از منابع آب و محیط زیست آموزشهای لازم را در طی یکسال اخیر فراگرفته اند.
 ابزار اسکرچ محیطزیستی ابزار قدرتمندی است که با بهره گیری از آن میتوان با رویکرد غیر مستقیم و اثربخش آموزشهای محیط زیستی را به نسل جدید منتقل کرد.
برنامه صیانت از منابع آب و محیط زیست معاونت آموزش و مشارکتهای مردمی سازمان حفاظت محیطزیست با تعامل آکادمی فرنیا بدنبال استفاده از این ابزار و کمک گرفتن از دانش آموزان و دانشجویان(بعنوان سفیران سبز) جهت آگاه سازی جامعه در خصوص چالشهای اصلی محیط زیست  میباشد.
این برنامه از سال 1397 در سطح پایلوت استان البرز اجرایی گردید و با توجه به موفقیت آمیز بودن آن، هم اکنون در سطح 8 استان کشور در حال اجرا میباشد تا مقدمات ملی شدن آن در سال 1399 فراهم گردد.
 هدفگذاری سطح میانی برنامه صیانت در شش ماه انتها سال 1398 آموزش 110هزار دانش آموز و دانشجو در 8 استان البرز کرمانشاه مرکزی گلستان هرمزگان سیستان و بلوچستان قم و تهران خواهد بود که کلیه آموزشها بصورت رایگان و از طریق وبسایت اسکرچ محیطزیستی به نشانه  scratch-env.com انجام خواهد شد.
این آموزشها بسترساز کسب و کارهای سبز در بالاترین سطح فن آوری در کشور خواهد شد و با رویکردی غیر مستقیم و اثربخش مفاهیم بنیادی محیط زیستی را به نسل جدید منتقل خواهد کرد و با کمک دانش آموزان و دانشجویان میتوان به آگاهی سازی جامعه امیدوار بود.