• 14:03
 • |
 • سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
 • |
 • mail
 • |
 • map
 • |
 • map
english
paya
 • حضرت محمد صل الله می فرمایند : فاطمه پاره تن من است. 
 • شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بر عموم دوستداران آن حضرت تسلیت باد.
 • شهادت سردار دلها، سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی تسلیت باد. 
 • تداوم حیات در گرو حفاظت از محیط زیست و تنوع زیستی است .
 • بیایید هوایی پاک و آسمانی آبی را به کودکانمان هدیه کنیم .
 • تنوع زیستی،ارزشمندترین گنجینه بشری
 • با بهینه سازی مصرف ، از کاهش منابع حیاتی و آلودگی محیط زیست بکاهیم .
 • آرامش روح و روان در گرو حفاظت از محیط زیست میباشد .
 • طبیعت ما بیش از هر زمانی ، اکنون نیاز مند حفاظت است .
 • از یاد نبریم که همه ما در قبال مواهب طبیعی مسئولیم .
 • طبیعت سالم ، زندگی سالم ، اندیشه سالم .
 • تنوع زیستی بستر و زیر ساخت حیات ما را حفظ میکند.
اخبار همایش هاآغاز دومین همایش مدیریت و مهندسی تالاب ها
دومین همایش ملی مدیریت و مهندسی تالاب ها آغاز به کار کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه محیط زیست، دومین همایش ملی مدیریت و مهندسی تالاب ها صبح امروز در سالن همایش های بین المللی سازمان حفاظت محیط زیست آغاز به کار کرد.
دکتر فاضل:برای نجات تالاب ها باید از مرحله گله و شکایت گذر کنیم
در آئین گشایش این همایش دکتر اصغر محمدی فاضل دبیر همایش با بیان اینکه تالاب ها نبض محیط زیست هستند گفت: کمتر کسی است که با مشکلات تالاب ها آشنا نباشد اما این به معنی دانستن راهکار برای خروج از این بن بست نیست.
وی گفت: برگزاری همایش ها و نشست ها اگر با رویکرد علمی و هدفگذاری درست باشد می توان امیدوار بود که گامی به سوی حل مسئله برداشته ایم.
دکتر اصغر محمدی فاضل

دبیر دومین همایش مدیریت و مهندسی تالاب ها با تقدیر از همه فعالان محیط زیست و متخصصان گفت: این همایش در چهار محور تالاب‌ها و تنوع زیستی، ارزش و عملکردهای تالاب‌ها، کیفیت آب، و آلودگی، احیا و مهندسی تالاب‌ها و همچنین قوانین، مقررات و مدیریت تالاب‌ها برنامه ریزی شده بود که البته این محورها قریب به بیست زیرشاخه مرتبط داشتند. 
وی افزود:  138 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده بود که پس از داوری ها از میان مقالات دریافتی 16 مقاله برای سخنرانی و 65مقاله به عنوان پوستر معرفی شدند. 
فاضل افزود: در این میان 57 مقاله هم از سوی هیات داوران همایش با عدم پذیرش روبرو شدند. 

کیخا: بودجه معاونت محیط طبیعی برای مراقبت از یک گونه هم کفایت نمی کند
دکتر کیخا معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست نیز با بیان اینکه تالاب ها در سراسر دنیا با مشکلاتی مشابه دست به گریبان هستند گفت: برگزاری همایش ها و نشست هایی از این دست با توجه به مشکلات عدیده تالاب ها نه دوسالانه بلکه باید هر روزه باشد.
آغاز دومین همایش مدیریت و مهندسی تالاب ها

وی گفت: نگاه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به این همایش ها این است که نباید در چند سخنرانی خلاصه شوند و حتماً باید گامی به جلو برداشته شود.
کیخا افزود: این تصور که مشکلات تالاب ها را باید سازمان محیط زیست به تنهایی حل کند یک خطای علمی است.
معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست گفت: بودجه ای که سازمان محیط زیست و در ابعاد کوچکتر معاونت محیط طبیعی دریافت می کند آنچنان کم و ناچیز است که عملاً توقع زیادی از آن نمی توان داشت و گاهی برای مراقبت از یک گونه هم کفایت نمی کند.

آغاز دومین همایش مدیریت و مهندسی تالاب ها
 
برای اولین بار اندیشه حفاظت از تالاب ها در ایران و در شهر رامسر شکل گرفت، 44 سال پیش 18 کشور در رامسر گردهم آمدند و کنوانسیون رامسر که هدفش حفاظت از تالاب ها و گونه های تالابی است را شکل دادند و اکنون 188 کشور عضو آن هستند. 
وی تاکید کرد: بر این اساس انتظار می رفت تالاب های ایران که بنیانگذار این کنوانسیون بود در شرایط بهتری باشد اما ظاهرا موفق نبودیم. اکنون دریاچه ارومیه، هامون، پریشان، بختگان، گاوخونی و تعدادی زیادی دیگر از تالاب ها وضعیت خوبی ندارند.
نماینده سازمان ملل: در دو سال گذشته نهضت محیط زیستی در ایران آغاز شده است
 گری‌ لوییس نماینده مقیم سازمان ملل در جمهوری اسلامی ایران که به عنوان یکی از سخنرانان این همایش حضور یافته بود سخنانش را با طرح چند سوال پیرامون اهمیت تالاب‌ها آغاز کرد و گفت: آیا قبول داریم که تالاب‌ها آب شیرین را برای ما تامین می‌کنند و به عنوان یک محل و مامنی برای تنوع زیستی محسوب می‌شوند؟ آیا این درست است که تالاب‌ها به عنوان جذب کننده سیل محسوب می‌شود و به عنوان یک پشتیبان و منبع شیلاتی به حساب می‌آید.
وی افزود: اگر جواب تمام این سوال‌ها مثبت است، پس سوال مهم‌تر این است که امروز به شرایطی رسیده‌ایم که سالانه یک درصد از تالاب‌های کل دنیا از بین می‌رود.

آغاز دومین همایش مدیریت و مهندسی تالاب ها

نماینده مقیم سازمان ملل در ایران ادامه داد: البته من یک خبر بدتر هم برای شما دارم و آن این است که از صدسال گذشته تاکنون حدود دوسوم تالاب‌های جهان از دست رفته و آنچه که ما امروز بابت نابودی یک درصد از آن در هر سال نگرانیم، چیزی کمتر از 33 درصد کل تالاب‌های جهان در صدسال گذشته است.
لوییس با اشاره به اقامت دو ساله‌اش در ایران اظهار کرد: افتخار دارم که دو سال در ایران زندگی کرده‌ام و تاکنون از تالاب‌های انزلی، شادگان، دریاچه ارومیه، تالاب‌های شمال جزیره قشم و... بازدید کرده‌ام.
وی با بیان اینکه مانند دیگر نقاط دنیا مشکلات دیگری نیز داریم، البته همچنان مشکلات باقی است. اما باید بگویم که که همانطور که معاون سازمان از یک نهضت محیط زیستی در ایران خبر دادند ما نیز این نهضت را باور داریم.
نماینده مقیم سازمان ملل در ایران ادامه داد: این کنوانسیون اولین و یکی از بزرگترین کنوانسیون بین‌المللی محیط زیستی در دنیاست که در سال 1971 به ابتکار ایرانیان انجام شده است.
لوییس افزود: در آن زمان 16 کشور کنوانسیون را امضا کرده و به آن پیوسته‌اند اما امروزه بیش از 170 کشور جهان به کنوانسیون رامسر پیوسته‌اند و این در واقع قدیمی‌ترین و بزرگترین کنوانسیون محیط زیست به حساب می‌آید.
نماینده مقیم سازمان ملل در ایران ادامه داد: ایران نیز باید همچنان در این حوزه نقش خود را ایفا کرده و اقدام ارزشمندی را که به ابتکار خودش انجام داده، ادامه دهد و ما نیز در مجموعه سازمان ملل آماده هرگونه همکاری خواهیم بود.
مشاور وزیر نیرو: تصمیم های گذشته را با متر امروز اندازه گیری نکنیم
دکتر محمد طاهری مشاور عالی وزیر نیرو نیز در سخنانی گفت: برخی با متر و معیار امروز تصمیم های گذشته را اندازه می گیرند که نگاه درستی نیست. هر مقوله ای را باید در ظرف زمان و مکان خودش بررسی کرد.
وی گفت: برخی از اقدامات گذشته در خصوص دریاچه ارومیه نادرست بوده و کسی در آن تردیدی ندارد اما امروز باید با تالاب هایی که با مرگ دست و پنجه نرم می کنند چه می توان کرد؟!

آغاز دومین همایش مدیریت و مهندسی تالاب ها

وی گفت: دریاچه ارومیه یک مثال بارز از عدم دقت کافی در مدیریت است. قریب به 95 هزار حلقه چاه در این منطقه حفر شده است که عملاً کار مدیریت منابع آب را مختل کرده است.
وی گفت: یک استاد برجسته کویرشناسی می گوید دریاچه ارومیه خشک بشود اتفاقی نمی افتد! بهرحال تخصص ایشان کویرشناسی است اما دریاچه ای به این عظمت رطوبت فوق العاده ایرا تامین می کرد که اقیلم منطقه را تحت تاثیر قرار می داد و امروز به شکل ترسناکی در آمده است.
طاهری افزود: از این گذشته کسب و کارهای کوچکی که در گذشته کنار دریاچه شکل گرفته بود امروز تعطیل شده است و ما وقتی از توسعه پایدار حرف می زنیم باید دقت کنیم که در کنار محیط زیست دو موضوع حیاتی اجتماع و اقتصاد را نباید از یاد ببریم.
مشاور عالی وزیر نیرو گفت: بررسی کسب و کار مردم پیرامون دریاچه نشان می دهد که یک سوم آنها از کشاورزی ارتزاق می کنند، در آمد آنها 15 درصد است این درحالی است که 82درصد منابع آبی را مصرف می کنند.
وی گفت: دقت نظر در این مسائل می تواند ما را برای تصمیم گیری های درست و منطقی به سوی نقطه درست راهنمایی کند. برگزاری این همایش به ویژه در بُعد مدیریت یک اتفاق خوب و شایان تقدیر است. 
گفتنی است در دومین روز این همایش دو کارگاه آموزشی نیز برگزار می شود که یکی از آن ها توسط نمایندگان شرکت ژاپنی جایکا در زمینه مدیریت تالاب ها و دومین کارگاه آموزشی با موضوع ارایه تجربیات بانک جهانی در بحث تالاب ها برگزار می شود.
دومین همایش مدیریت و مهندسی تالاب ها با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، دانشگاه محیط زیست، سازمان همکاری های اکو، طرح حفاظت از تالاب های ایران، کنوانسیون رامسر، دانشگاه تهران، سازمان ترویج جهاد کشاروزی، دانشگاه شهید بهشتی، وزارت نیرو، پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، سازمان هواشناسی، موسسه تحقیقات شیلات و شرکت توسعه آب نیرو 25 و 26 خرداد در سازمان حفاظت محیط زیست برپا است.